Autentificare

Servicii de proiectare și execuție lucrări pentru proiectul “CREsterea eficieNtei energetice in cadrul Liceului de Arta Marin Sorescu R.E.N.O.V.-ARTa Craiova Corp C1 si Corp C2” Cod SMIS 355784

Home Licitatii publice

Anunt de licitatie publica organizat de Municipiul Craiova

A fost publicata o noua oportunitate de achizitie publica.
Descoperiti cele mai recente licitatii publice organizate de institutii si organizatii din tara.

Organizator

Municipiul Craiova

Titlul licitatiei: România – Lucrări de izolare termică – Servicii de proiectare și execuție lucrări pentru proiectul “CREsterea eficieNtei energetice in cadrul Liceului de Arta Marin Sorescu R.E.N.O.V.-ARTa Craiova Corp C1 si Corp C2” Cod SMIS 355784

  • Anunturi de achizitii
  • Caiete de sarcini
  • Termene si conditii
  • Ofertanti si furnizori
  • Finantare UE
  • Contracte de executie
  • Evaluare oferte
  • Transparenta in achizitii

Data publicarii anuntului:

2026-08-17

Loc de implementare a lucrarii:

Craiova

Organizarea procedurii este asigurată de Municipiul Craiova, în calitate de autoritate contractantă.
Durata de desfășurare a activităților contractuale este de 58 luni.
Activitățile prevăzute în cadrul acestui contract vor avea loc în Craiova.
Obiectul principal al acestei proceduri de achiziție publică este reprezentat de proiectul intitulat: "Servicii de proiectare și execuție lucrări pentru proiectul “CREsterea eficieNtei energetice in cadrul Liceului de Arta Marin Sorescu R.E.N.O.V.-ARTa Craiova Corp C1 si Corp C2” Cod SMIS 355784".
Pentru această licitație a fost atribuit codul CPV 45321000, reprezentând Lucrari de izolare termica.

Descriere licitatie:

Serv. de elab. a doc. tehnico-economice, faza PT + PAC + DDE + asist. tehnica din partea proiectantului pe parcursul derularii execuției lucrărilor + Certificat de performanta energetica pentru clădirile aferente investitiei + documentație pentru obținerea autorizației de securitate la Incendiu + documentație avize (daca este cazul) si Executie lucrari pentru proiectul “CREsterea eficieNtei energetice in cadrul Liceului de Arta Marin Sorescu R.E.N.O.V.-ARTa Craiova Corp C1 si Corp C2” Cod SMIS 355784, conform cerintelor caietului de sarcini nr.204015/16.06.2026. Obiectivul general al proiectului consta in reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera prin realizarea masurilor de eficienta energetica si utilizarea surselor regenerabile de energie la cladirile publice din municipiul Craiova. Obiectivele specifice ale proiectului sunt: Ob.specific 1: imbunatatirea perf. energ. ale corpurilor C1 si C2 in supraf.utila totala propusa de 3092,40 mp apartinand Lic.de Arte Marin Sorescu din mun Craiova prin renov. energ. aprofundata Ob.specific 2: reduc. cons. energ. aferente corpurilor C1 si C2 apartinad Lic. de Arte Marin Sorescu prin utilizarea de surse regenerabile de energ., respectiv montarea a 174 panouri fotovoltaice, din care 120 panouri pe corpul C1 si 54 panouri fotovoltaice pe corpul C2Prezenta investiție se încadrează în politica privind dezvoltarea teritorială sustenabilă, care sprijină promovarea dezvoltării integrate și incluzive în domeniul social, economic și al mediului, precum și a culturii, a patrimoniului natural, a turismului sustenabil și a securității în zonele urbane. Valoarea estimată a contractului este de 22.405.239,13 lei (exclusiv TVA), fiind compusă, conform Deviz General aprobat prin HCL nr. 35/2026 , din: - Sv. de elab. a doc. tehnico-economice, faza PT + PAC + DDE + asistenta tehnica din partea proiectantului pe parcursul derularii execuției lucrărilor + Certificat de performanta energetica pentru clădirile aferente investitiei + documentație pt. obținerea autorizației de securitate la Incendiu + documentație avize (daca este cazul), inclusiv verificarea docum. de proiectare de către verificatori de proiecte atestaţi: 1.116.485,36 lei fără TVA; - Chelt. pt asigurarea utilităților necesare obiectivului de investiții (Cap 2.1) =316.080,00 lei, fara TVA; - Investitia de baza (Cap 4 )= 20.541.537,50 lei, fara TVA; - Organizare de santier (Cap.5.1) = 431.136,27 lei fara TVA. Nota: Val. estim. a ctr. nu include sumele aferente Chelt. diverse şi neprev., Marjei de buget si Rezervei de implement. prev. în Devizul General, acestea putând fiind accesate, după caz, în funcţie de necesităţi, in condiţiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modif. şi compl. ulterioare. Modificarea contractului de ach.publica, în cursul perioadei sale de valabilitate, se face în conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modif. și compl. ulterioare. Modificarea contractului de ach. publică in cursul perioadei sale de valabilitate, astfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modif. și compl. ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proced.de atrib., în conf. cu disp.legii. Termene pentru depunerea/rasp. la solicit.de clarificari/informatii suplimentare: A. In conf. cu prev. art.160 alin.(1) din Lg.nr. 98/2016 cu modif. si complet.ulterioare, termenul limita pana la care orice op.ec. interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu doc. de atrib. este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. B. În conf. cu prev. art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modif. si compl. ulterioare, Autoritatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicit.de clarificari intr-o singura zi si anume în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, printr-un răsp. consolidat, în măsura în care solicitările de clarificari sunt transmise în termenul precizat.

1) In cazul in care oferta este depusa de un grup de ope. ec., oferta trebuie sa cuprinda un acord de asociere conf. Anexei nr. 44–Model de acord de asoc. din Sect. Formulare. In cazul ofertei declarate castigatoare, la incheierea contractului de ach.pub., Aut. Contr. va solicit.viitorului contractant legalizarea acordului de asociere (legalizarea semnaturilor conf.preved. Legii nr.36/1995 republic in 2014). 2) În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescatoare a ponderilor acestora. În situatia în care egalitatea se menține, Aut. Contr. are dreptul să solicite noi propuneri financiare, și oferta castigatoare va fi desemnată cea cu propunerea fin. cea mai mică. Astfel, conf. preved.normative citate mai sus: a) în cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departaj. se va face luându-se în consid. punctajul obținut la factorul de evaluare cu ponderea cea mai mare - în acest caz, Prețul ofertei; b) în cazul în care egalit se mentine va avea preponderență factorul tehnic cu ponderea cea mai mare; c) în situația în care egalitatea se menține în continuare, Aut. Contr are dreptul să solicite noi propuneri financ., of castig. urmând a fi desemnată cea cu propun. finan. cea mai mică. 3) Pt vizualiz. doc. de atrib. încărcate în SEAP este necesar ca op. ec. să dețină/instaleze pe stația de lucru, aplicatia care permite verificarea semnat. electronice și vizualiz. doc. semnate electr. (disp.pe site-urile furniz.de semnat.electr.). 4) Reguli de comunicunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari referit.la prez.doc de atrib, se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la Sect. Intrebari din cadrul proced.de atrib derulate prin mijloace electronice, iar raspunsurile la acestea vor fi publicate in SEAP la Sect. Documentatie, clarificari si decizii din cadrul anunt. de particip, in acelasi timp, in vederea asig princip. transparentei cat si a trasabilitatii info. din cadrul sistemului Aut. Contr. nu va da curs solicitarilor adresate prin alta modalit. de comunicare decat cea stabilita mai sus. Pt. transmit. solicit de clarif. privind doc de atrib, op.ec. se vor inregistra in SEAP (www.e-licitatie.ro) ca op. conf. prev. art. 5 alin. (1) din HG nr. 395/2016 si vor transm. solicitarile avand in vedere term. limita pana la care se pot solicit. clarif.inainte de data limita de depunere a ofertelor. Aut. Contr. nu va rasp.la solicit. de clarif. transmise în afara term. prev. in anuntul de particip. Op.ec. vor transmite raspunsurile la clarif. si eventualele doc. solicit, pe parcursul evaluarii of. prin intermediul SEAP – Sect. Intrebari., in format electronic, semnate cu semnat.electr., conf. Lg.455/2001. 5)In cazul unei contestatii, contestatorul are oblig.de a resp.prev. Lg.101/2016. 6) Durata ctr de 58 luni precizată la sect. II, pct. II.7, se ref. la durata de prestare a serviciilor şi de executie a lucr. conf. cerintelor caietului de sarcini nr. 204015/16.06.2026, resp.:- proiectare: 4 luni(120 zile) de la data primirii ordin. administrativ de incep. a activ. de proiectare;- executie: 18 luni(540 zile) de la primirea ordin. administrativ de incepere a exec. lucr.; - asist. teh. din partea proiectantului*): pe per. de exec. a lucrarilor şi până la recept. finală a acestora. *)Nu se poate stabili o data certa pt. ca Antrepr. are oblig. de a asig. asist.teh. din partea proiectantului până la semnarea PV de recepție finala; - Per. de garant. a lucr. de min. 3 ani (36 de luni) de la recept. la termin.lucr, atât pt. lucr. executate cât și pt. echip., utilajele si instalatiile montate. 7) Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de particip, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea” sau echivalent”. 8) Eval. ofertelor se realiz. prin acordarea pt fiecare of. admisib. a unui punctaj rezultat ca urmare a aplicării algoritmului de calcul. Punctajul total final acordat pt fiecare of. se calc. pe baza formulei: P(final) =Pct. pt. “Prețul ofertei”+Pct. pt. “Exp. prof. specifică deţinută de expertul cheie–Manager de contract”–Pt1+Pct. pt. „Exp. deţinută de expertul cheie aferent etapei de proiectare-Șef de proiect”–Pt2+Pct. pt. “Exp. deţinută de expertul cheie aferent etapei de proiectare-Arhitect”–Pt3+Pct. pt. “Exp. deţinută de expertul cheie aferent etapei de proiectare - Inginer proiectant CCIA”–Pt4 + Pct. pt. “Demonstr. unei metod. adecvate de implem. a ctr., precum și o planif. adecvată a res. umane și a activităților”–Atrib. memb. echipei implicate în impl. activit. ctr. precum și alocarea și interacțiunea sarcinilor și responsabilităților dintre ei – Pt5 + Pct. pt. “Per. de garanție extinsă a lucrărilor” – Pt6. Preţurile care se compară în vederea acordării punctajului sunt preţurile totale ofertate fără TVA, pt. prest.serviciilor și exec.lucr. solicit. prin caietul de sarcini, prezentate în cadrul of. admisibile. Stab. of. câștig. se va realiza pe baza crit. de atrib și a factorilor de evaluare precizați, ofertelor admisibile. Va fi desemnată castig. of.admisib. care întrunește pct.cel mai mare rezultat din aplic.sist.de factori de ealuare precizați. 9)Devizul general al lucr. prezentat in cadrul doc. de atrib. are caracter orientativ, op.ec. neavand oblig. sa-l utilizeze pt. stabilirea of. financiare, acesta continand si activitati care nu fac obiectul prez. proced. Totodata, evaluarea of. se va realiza de catre Aut. Contr. în raport cu val. estimata a ctr., iar prop. financiare care se compara in ved. stab.of.castig., vor fi cele aferente intregului obiect al contractului. 10) Priv. motivele de excludere (din DUAE) din Instr.pt.of_Fisa de date; 1. Ofertantii, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prev. la art.164, 165 și 167 din Lg nr.98/2016. Mod. de îndeplinire: se va completa DUAE în conf. cu art.193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, de către op. ec. particip. la proced. de atrib. (incl. asociații/subcontractanții/terții susținători) cu info. aferente situației lor. Docum. justif. actualizate care probeaza indeplinirea celor asumate prin complet. DUAE urmează a fi prezentate, la solicit. Aut. Contr., doar de ofertantul clasat pe primul loc în clasam. interm. întocmit la finaliz. evaluarii of., precum şi de terţii sustin. şi de subcontr. acestuia. Aceste doc. sunt: a) certif const.priv.plata imp., taxelor sau a contrib, la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pt. sediul principal, iar pt. sediile secundare./pct. de lucru se va prez.o declaratie pe prop. răsp. priv. îndepl. oblig. de plată a imp., taxelor sau contrib. la bug. general consol. datorate; b) cazierul judic. al op.ec. și al memb. organului de administr., de conducere sau de suprav. al resp. op.ec., sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezulta din certif. const. emis de ONRC / actul constitutiv, actualizate; c) după caz, docum. prin care se demonstreaza faptul ca op.ec. poate beneficia de derogările prev. la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Lg 98/2016 ; d) decl. pe prop.răsp. dată de reprezentantul legal al op.ec., conf.prev. art. 326 din Codul penal priv. falsul în declarații, ce va conține datele priv. beneficiarii reali ai acestuia (decl.priv.benef.real al persoanei juridice (inscris sub semnatura privată) din Secț. Formulare ); e) alte doc.edificatoare, după caz. Nota: Dacă un grup de op.ec. depune oferta comună aceste cerinţe trebuie indeplinite de fiec. membru al asocierii, cât si de catre terti sustinatori si subcontractanti, după caz. Atenţie: Încadrarea în sit. prev. la art. 164, art. 165 si art. 167 din Lg nr. 98/2016, atrage excl.din procedura.- Of.depusă cu nerespect. prev.art. 59 şi art. 60 din Lg nr. 98/2016, raportat la data-limită stabilită pt. depunerea ofertelor și/sau oricând pe parcursul evaluarii acestora atrage respingerea acesteia ca neconformă. - In cazul op.ec. nerezidenti se acceptă ca docum. probante docum. echiv.celor solicitate pt. op.ec.rezidenti, emise de autoritati competente din tara de origine a op. ec. in cauza sau din tara in care este stabilit. In cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit op.ec. nu se emit docum. de nat. celor solicit. sau resp.docum. nu vizeaza toate sit. prev. la art. 164, 165 si 167 din Lege, se va accepta ca doc. probant o declaratie pe propria raspundere sau, daca in tara resp., nu exista prev. legale referit. la declaratia pe propria raspundere, o decl. autentica data in fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare care are competente in acest sens. 11) Având în ved. Instr. nr.18/30.08.2024 emisa de AM PR Sud Vest Oltenia priv. oblig. beneficiarilor de a asig.furniz. catre AM a info. cu priv. la beneficiarii reali ai fondurilor, ofertantul declarat castigator al proced. de ach.pub., inclusiv asociatii, in cazul unei asocieri, cat si tertii sustinatori si subcontractantii acestuia, are obligația de a transmite Aut. Contr. datele și info cu privire la beneficiarii reali ai fondurilor alocate din PR SV Oltenia, conf. preved. Directivei (UE) 2015/849 a Parlam. European și a Cons. din 20 mai 2015, de modif. a Reg. (UE) nr. 648/2012 al Parlam. Europ. și al Cons. și de abrogare a Directivei 2005/60/CE a Parlam. Europ. și a Cons. și a Directivei 2006/70/CE a Comisiei, art. 56 și 57 din Lg nr. 129 din 11 iulie 2019 modificată și completata prin Lg. nr.315/2021, precum și oblig. actualiz.info.de fiecare dată când are loc o modif. a acestora, sub rezerva aplicarii sanctiunilor contraventionale si a dizolvarii societatii.

Proiectul CREsterea eficieNtei energetice in cadrul Liceului de Arta Marin Sorescu R.E.N.O.V.-ARTa Craiova Corp C1 si Corp C2” Cod SMIS 355784 este finanțat prin Programul Regional Sud-Vest Oltenia 2021-2027 (AM PR SV Oltenia), Prioritatea 3- Eficienţa energetică și infrastructura verde, obiectiv specific 2.1/b(i) - promovarea măsurilor de eficiență energetică și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, conform Contractului de finantare nr. 803/27.02.2026, incheiat cu Agentia pentru Dezvoltare Regionala Sud-Vest Oltenia, in calitate de Autoritate de management pentru Programul Regional Sud-Vest Oltenia 2021-2027 (AM PR SV Oltenia).

...

🔒 Pentru a vizualiza toate detaliile acestei licitatii, va rugam sa va autentificati sau sa va creati un cont gratuit.

  • Prin contul dumneavoastra, veti putea:
  • ✅ Primiti notificari despre licitatii noi pe e-mail
  • ✅ Cautati licitatii dupa criterii relevante
  • ✅ Vizualizati listele complete cu licitatii
  • ✅ Salvati si urmariti licitatiile de interes



Inregistrati-va acum si explorati GRATUIT licitatiile publice timp de 60 de zile!

Monitorizarea licitatiilor publice in Romania

Explorati harta interactiva pentru a descoperi licitatiile publice organizate in luna Iulie in Romania. Fiecare punct de pe harta indica o regiune in care au avut loc licitatii publice, iar dimensiunea acestuia reflecta numarul total de anunturi publicate in acea zona. Astfel, puteti observa clar regiunile cu cea mai intensa activitate in domeniul achizitiilor publice.

Daca doriti acces la detalii specifice despre licitatiile recente sau vreti sa vedeti ce anunturi au fost publicate ieri, ultima saptămână sau la o data specifica, va invitam sa va inregistrati pe site. Prin contul dvs. , veti putea explora in detaliu cele mai noi oportunitati si veti putea primi notificari personalizate atunci cand apar licitatii relevante pentru dumneavoastra.


Explorati noi oportunitati de crestere pentru afacerea dvs.! Sunteti doar la un pas distanta de licitatiile care pot transforma viitorul companiei dvs.

Descoperiti licitatii relevante din intreaga Uniune Europeana si accesati parteneriate strategice care va pot creste cifra de afaceri. Profitati de o platforma intuitiva, notificari personalizate si acces rapid la cele mai recente oportunitati din domeniul dvs.!

Descoperiti cum functioneaza aplicatia