Autentificare

Delegare prin concesiune a gestiunii serviciului de salubrizare - activitatea de operare a centrelor de colectare prin aport voluntar a deșeurilor de la persoanele fizice în Municipiul Arad

Home Licitatii publice

Anunt de licitatie publica organizat de MUNICIPIUL ARAD

A fost publicata o noua oportunitate de achizitie publica.
Descoperiti cele mai recente licitatii publice organizate de institutii si organizatii din tara.

Organizator

MUNICIPIUL ARAD

Titlul licitatiei: România – Servicii de colectare a deşeurilor menajere – Delegare prin concesiune a gestiunii serviciului de salubrizare - activitatea de operare a centrelor de colectare prin aport voluntar a deșeurilor de la persoanele fizice în Municipiul Arad

  • Anunturi de achizitii
  • Caiete de sarcini
  • Termene si conditii
  • Ofertanti si furnizori
  • Finantare UE
  • Contracte de executie
  • Evaluare oferte
  • Transparenta in achizitii

Data publicarii anuntului:

2026-08-28

Loc de implementare a lucrarii:

Arad

Timpul alocat pentru această investiție este de 60 luni, potrivit cerințelor.
Lucrarea este inclusă în nomenclatorul CPV sub codul 90511000, ce definește: Servicii de colectare a deseurilor menajere.
Scopul prezentului anunț de achiziție este implementarea proiectului "Delegare prin concesiune a gestiunii serviciului de salubrizare - activitatea de operare a centrelor de colectare prin aport voluntar a deșeurilor de la persoanele fizice în Municipiul Arad".
Autoritatea contractantă care gestionează această licitație este MUNICIPIUL ARAD.
Proiectul se va desfășura în regiunea administrativă Arad, conform caietului de sarcini.

Descriere licitatie:

Delegare prin concesiune a gestiunii serviciului de salubrizare - activitatea de operare a centrelor de colectare prin aport voluntar a deșeurilor de la persoanele fizice în Municipiul Arad Municipiul Arad a obținut finanțare nerambursabilă în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență – Componenta 3: Managementul Deșeurilor, Subinvestiția I1.a: Înființarea de centre de colectare prin aport voluntar, prin contract de finanțare încheiat cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, având ca obiect realizarea a patru centre de colectare prin aport voluntar (CAV) pentru deșeurile provenite de la persoane fizice de pe raza municipiului. În perioada 2022–2024, au fost întocmite și aprobate prin hotărâri succesive ale Consiliului Local al Municipiului Arad studiile de fezabilitate și indicatorii tehnico-economici pentru fiecare amplasament, după cum urmează: a) CAV 1 - Soseaua de centură FN, lângă Stația de Sortare Arad; b) CAV 2 - Strada Tarafului; c) CAV 3 - Calea 6 Vânători, lângă Penitenciarul Arad; d) CAV 4 - Zona Industrială Sud, în aproprierea intersecției Străzii Cornelia Bodea cu DJ 682.

Modificarea tarifelor se face cu respectarea dispoziţiilor Ordinului ANRSC nr.640/2022 privind aprobarea Normelor metodologice de stabilire, ajustare sau modificare a tarifelor pentru activitățile de salubrizare, precum și de calculare a tarifelor/taxelor distincte pentru gestionarea deșeurilor și a taxelor de salubrizare: Pm = Vm/Qm, unde: Pm = preţul sau tariful modificat; Vm = valoarea totală a activităţii/prestaţiei respective, determinată pe baza influenţelor primite în costuri de modificarea preţurilor de achiziţie a produselor şi serviciilor faţă de fundamentarea anterioară şi/sau de noile condiţii de prestare a serviciului/activităţii; Qm = cantitatea programată la nivelul anului în care se face propunerea. a) Cantitatea programată de deşeuri Qm care se ia în calcul la modificarea nivelului tarifelor se determină pe baza cantităţilor de deşeuri acceptate la CAV, în condiţiile concrete de prestare a activităţii. Modificarea şi ajustarea tarifului se aprobă de Delegatar. Garantie de buna executie: Da, 5 % din pretul contractului. Potrivit prevederilor art.19 din Contractul de delegare prin concesiune a gestiunii serviciului de salubrizare – activitatea de operare a centrelor de colectare prin aport voluntar a deșeurilor de la persoanele fizice în Municipiul Arad, cu privire la Garanția de bună execuție a Contractului: Delegatul se obligă să constituie garanția de bună execuție a Contractului, în procent de 5% din valoarea fără TVA a Contractului.Se constituie in conformitate cu art. 46 din HG867/2016. Valoarea totala estimata: Valoarea totală a contractului care face obiectul prezentei achiziții este 26.984.508,00 lei fără TVA, la care se adaugă TVA în cuantum de 21%, în valoare de 5.666.746,68 lei, respectiv 32.651.254,68 lei cu TVA. În temeiul prevederilor art. 13 din Legea 100/2016 privind concesiunile de lucrări și concesiunile de servicii, coroborat cu prevederile Ordinului ANRSC nr. 640/2022, în stabilirea valorii estimate, Serviciul inițiator s-a raportat la cantitatea anuală estimată (tone) Ofertanții au obligația de a fundamenta tariful unitar ofertat (lei/tonă fără TVA) luând în considerare structura cantitativă pe categorii prevăzută în Tabel, cu aplicarea ponderilor cantitative pentru fiecare categorie, conform tabelului de mai jos. Tariful unitar declarat în Propunerea Financiară reprezintă media ponderată a costurilor specifice estimate pe fiecare categorie de deșeuri și include cheltuielile directe, cheltuielile indirecte, redevența anuală în cuantum de 746.267,00 lei prevăzută de Studiul de Fundamentare Nr. 14.822/19.02.2026 și profitul Ofertantului. Tariful unitar nu poate depăși plafonul maximal de 620,00 lei/tonă fără TVA stabilit prin Studiul de Fundamentare aprobat prin Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 67/27.02.2026. Lipsa luării în considerare a ponderilor cantitative ori depășirea plafonului maximal atrage respingerea Ofertei ca neconformă, în temeiul art. 89 alin. (3) lit. a) și c) din Hotărârea Guvernului nr. 867/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractelor de concesiune de lucrări și a contractelor de concesiune de servicii din Legea nr. 100/2016.

Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene: DA Municipiul Arad a obținut finanțare nerambursabilă în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență – Componenta 3: Managementul Deșeurilor, Subinvestiția I1.a: Înființarea de centre de colectare prin aport voluntar, prin contract de finanțare încheiat cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, având ca obiect realizarea a patru centre de colectare prin aport voluntar (CAV) pentru deșeurile provenite de la persoane fizice de pe raza municipiului. În perioada 2022–2024, au fost întocmite și aprobate prin hotărâri succesive ale Consiliului Local al Municipiului Arad studiile de fezabilitate și indicatorii tehnico-economici pentru fiecare amplasament, după cum urmează: a) CAV 1 - Soseaua de centură FN, lângă Stația de Sortare Arad; b) CAV 2 - Strada Tarafului; c) CAV 3 - Calea 6 Vânători, lângă Penitenciarul Arad; d) CAV 4 - Zona Industrială Sud, în aproprierea intersecției Străzii Cornelia Bodea cu DJ 682. Fiecare centru de aport voluntar este proiectat cu platforme betonate, împrejmuire, cabine administrative, cântare auto, sisteme de monitorizare și dotări specifice: containere de mari dimensiuni pentru deșeuri voluminoase, containere dedicate fluxurilor reciclabile, spații special amenajate pentru deșeuri periculoase provenite din gospodării, echipamente electrice și electronice, baterii și uleiuri uzate. Totodată, proiectul prevede implementarea unui sistem informatic integrat pentru trasabilitatea deșeurilor, precum și activități de informare și conștientizare a populației.

...

🔒 Pentru a vizualiza toate detaliile acestei licitatii, va rugam sa va autentificati sau sa va creati un cont gratuit.

  • Prin contul dumneavoastra, veti putea:
  • ✅ Primiti notificari despre licitatii noi pe e-mail
  • ✅ Cautati licitatii dupa criterii relevante
  • ✅ Vizualizati listele complete cu licitatii
  • ✅ Salvati si urmariti licitatiile de interes



Inregistrati-va acum si explorati GRATUIT licitatiile publice timp de 60 de zile!

Monitorizarea licitatiilor publice in Romania

Explorati harta interactiva pentru a descoperi licitatiile publice organizate in luna Iulie in Romania. Fiecare punct de pe harta indica o regiune in care au avut loc licitatii publice, iar dimensiunea acestuia reflecta numarul total de anunturi publicate in acea zona. Astfel, puteti observa clar regiunile cu cea mai intensa activitate in domeniul achizitiilor publice.

Daca doriti acces la detalii specifice despre licitatiile recente sau vreti sa vedeti ce anunturi au fost publicate ieri, ultima saptămână sau la o data specifica, va invitam sa va inregistrati pe site. Prin contul dvs. , veti putea explora in detaliu cele mai noi oportunitati si veti putea primi notificari personalizate atunci cand apar licitatii relevante pentru dumneavoastra.


Explorati noi oportunitati de crestere pentru afacerea dvs.! Sunteti doar la un pas distanta de licitatiile care pot transforma viitorul companiei dvs.

Descoperiti licitatii relevante din intreaga Uniune Europeana si accesati parteneriate strategice care va pot creste cifra de afaceri. Profitati de o platforma intuitiva, notificari personalizate si acces rapid la cele mai recente oportunitati din domeniul dvs.!

Descoperiti cum functioneaza aplicatia