Autentificare

Contract de achiziţie publică de furnizare şi instalare echipamente pentru laboratorul de microbiologie în cadrul proiectului ”Dotarea cu echipamente a laboratorului de microbiologie din cadrul Spitalului Clinic de Obstetrică -Ginecologie Cuza Vodă Iași”, cod SMIS 327873, Echipamente IT

Home Licitatii publice

Anunt de licitatie publica organizat de JUDETUL IASI

A fost publicata o noua oportunitate de achizitie publica.
Descoperiti cele mai recente licitatii publice organizate de institutii si organizatii din tara.

Organizator

JUDETUL IASI

Titlul licitatiei: România – Computer de birou – Contract de achiziţie publică de furnizare şi instalare echipamente pentru laboratorul de microbiologie în cadrul proiectului ”Dotarea cu echipamente a laboratorului de microbiologie din cadrul Spitalului Clinic de Obstetrică -Ginecologie Cuza Vodă Iași”, cod SMIS 327873, Echipamente IT

  • Anunturi de achizitii
  • Caiete de sarcini
  • Termene si conditii
  • Ofertanti si furnizori
  • Finantare UE
  • Contracte de executie
  • Evaluare oferte
  • Transparenta in achizitii

Data publicarii anuntului:

2026-08-28

Loc de implementare a lucrarii:

Iasi

Obiectivul general al contractului este realizarea proiectului "Contract de achiziţie publică de furnizare şi instalare echipamente pentru laboratorul de microbiologie în cadrul proiectului ”Dotarea cu echipamente a laboratorului de microbiologie din cadrul Spitalului Clinic de Obstetrică -Ginecologie Cuza Vodă Iași”, cod SMIS 327873, Echipamente IT".
Se preconizează încheierea lucrărilor în decurs de 30 zile.
Conform specificațiilor tehnice, locația aleasă pentru implementare este Iasi.
Conform informațiilor oficiale, această licitație este organizată de JUDETUL IASI.
Proiectul este identificat tehnic prin codul CPV 30213300, ce descrie: Computer de birou.

Descriere licitatie:

Furnizare şi instalare echipamente pentru laboratorul de microbiologie în cadrul proiectului ”Dotarea cu echipamente a laboratorului de microbiologie din cadrul Spitalului Clinic de Obstetrică -Ginecologie Cuza Vodă Iași”, cod SMIS 327873 Echipamente IT - conform specificatiilor caietului de sarcini. Durata contractului de furnizare începe de la data intrării în vigoare și se finalizează la data îndeplinirii obligațiilor contractuale în sarcina părților.Durata contractului de achizitie publica este de maxim 30 de zile calendaristice de la data emiterii Notei de comanda. Durata contractului trebuie sa acopere livrarea, punerea in functiune si instruirea personalului. Valoarea totala estimata fara TVA 63.000 lei Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, cu respectarea termenului limita stabilit de autoritatea contractanta in instructiunile catre ofertanti/candidati - Sectiunea I.3) Comunicare, respectiv numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile. Raspunsurile la solicitarile de clarificari cu privire la documentatia de atribuire vor fi publicate în SEAP, la Sectiunea ”Lista,clarificari, notificari si decizii” din cadrul anuntului de participare. Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit conform art. 27 alin (3) din HG 395/2016. Autoritatea contractantă va răspunde NUMAI la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit. Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări / informațiilor suplimentare, după cum urmează: - in a 24-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor, pentru solicitările de clarificări transmise de operatorii economici până în a 30 -a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor; - in a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor, pentru solicitările de clarificări transmise de operatorii economici până în a 18 -a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.

1.Reguli de comunicare si transmitere a datelor:A se vedea Notificarea ANAP nr. 247,disponibila la adresa http://anap.gov.ro/web/notificarea-cu-privire-la-modalitatea- de transmiterea solicitarilor- de-clarificari-prin-intermediul-seap/Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor:comisia de evaluare va transmite solicitari de clarif.în leg. cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile în SEAP;OP vor transmite raspunsurile la solicitarile de clarificari si eventualele doc. solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP,în format electronic,semnate cu semnatura electronica extinsa;comunicarea rez.proced.va fi transmisa pe SEAP sau prin utilizarea uneia dintre urmatoarele mod. de comunicare:fax sau mail,cu specificatia confirmarii de îndata a faxului sau emailului primit si remiterea acestuia purtând nr.si data de înreg. apartinând ofertantului. 2. OE au obligatia compl.DUAE in SEAP conf. cerintelor stabilite de AC,sub sanct.respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conf.art.137 alin.(2) lit.b) /HG 395/2016.Se va consulta Ghid de utilizare DUAE elab.de ANAP disponibil la adresa www.anap.gov.ro, Notifcarea ANAP privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mij. electronice din 08/04/2019 si Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019. 3.Conf.principiul recunoaşterii reciproce,autoritatea/entitatea contractantă accepta doc.echivalente celor solicitate la nivelul doc.de atribuire,emise de organisme stabilite în alte state membre ale UE sau cu care România are încheiate acorduri pt.recunoaşterea şi echivalarea certificărilor/autorizaţiilor în cauză. 4.Specificatiile tehnice din cadrul prezentei doc.de atribuire care indica o anumita origine, sursa, productie,un procedeu special,o marca de fabrica sau de comert,un brevet de inventie,o licenta de fabricatie,sunt mentionate doar pentru identif.cu usurinta a tipului de produs si nu au ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor OE sau a anumitor produse, aceste specificatii vor fi considerate ca avand mentiunea de SAU ECHIVALENT". 5. Punctajul final al ofertei va fi stabilit prin calcularea sumei punctajelor aferente fiecărui factor de evaluare, conform algoritmului de calcul prezentat mai sus. Oferta cu punctajul final cel mai mare va fi considerată oferta câștigătoare. Conf.art.139 alin (3) din HG 395/2016, în cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare: 1. Memoria RAM 2. Perioada de garantie În situaţia în care egalitatea se menţine, AC are dreptul să solicite noi propuneri financiare şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiara cea mai mică. Termenele/datele de depunere ale noilor propuneri financiare se vor comunica în solicitarea transmisă de către autoritatea contractantă. 6.Pers.cu funcţii de decizie care sunt implicate în desf.proced.sau care pot influenţa rez.acesteia în cadrul AC,pt. a da posib. OE interesaţi de proced.de atrib. să analizeze o potenţială incidenţă a unei sit.de natura celor precizate de art. 60 din L.98/2016 sunt: 1 ALEXE COSTEL–PREȘEDINTELE CJ IȘ; 2 DANGĂ MARIUS-SORIN–VICEPREȘEDINTELE CJ IS, CONS. JUD.; 3 AFLOAREI SORIN-ALEXANDRU-VICEPREȘEDINTELE CJ IAȘI, CONS. JUD.; 4 VERNICĂ-DASCALESCU LĂCRAMIOARA– SECRETAR GEN. AL JUDEȚULUI; 5. CAZACU Ștefan-Andrei - ADMINISTRATOR PUBLIC AL JUD.; 6 ALUNGULESEI GABRIELA-DIRECTOR EX.,DIR.JURIDICĂ; 7 ARVINTE ELENA-DIRECTOR EX,DIR.EC.; 8 BUHUȘI ALINA MARIA -ȘEF SERVICIU FIN.CONTABIL,DIR.EC.; 9 MARGARINT ELENA–ADRIANA-SEF SERV. BUGET, CREANTE SI FONDURI SPECIALE ,DIR.EC.; 10 IRIMESCUCARMEN INGRID - ȘEF SERVICIU PROIECTE ȘI PARTENERIATE, DIRECȚIA PROIECTE ȘI DEZVOLTARE DURABILĂ 11 TĂNASE MARIUS NICOLAE - ȘEF SERVICIU PROIECTE ȘI PARTENERIATE, DIRECȚIA PROIECTE ȘI DEZVOLTARE DURABILĂ 12 NAGÂȚ IRINA OANA - CONS,SERV.PROGRAME SI STRATEGII,DIR.PROIECTE SI DEZV.DURABILA; 13 ABDULLAH-CHEIKH PARMENA ELENA - CONSILIER JURIDIC, SERVICIUL PROIECTE SI PARTENERIATE,DIR.PROIECTE SI DEZV.DURABILA; 14 MUSCHERU LUMINITA ANCA-DIRECTOR EX.,DIR. ACHIZITII PUBLICE; 15 ANTONESEI-ROPCEAN IULIA-RAMONA - ȘEF SERVICIU ACHIZITII PUBLICE SI CONTRACTE ,DIR. ACHIZIȚII PUBLICE; 16 ANDREI CARMEN - CONS. ACHIZIȚII, SERVICIUL ACHIZITII PUBLICE SI CONTRACTE, DIR. ACHIZITII PUBLICE 17 ŞERBĂNOIU CĂTĂLINA-CONS.JURIDIC, SERVICIUL ACHIZITII PUBLICE SI CONTRACTE, DIR. ACHIZITII PUBLICE; 18 TUDURI MARIANA CATALINA-CONS. JURIDIC, SERV.ACHIZITII PUBLICE SI CONTRACTE, DIR. ACHIZITII PUBLICE ; 19 TOFĂNESCU LĂCRĂMIOARA - CONS. JURIDIC, SERV. ACHIZITII PUBLICE SI CONTRACTE, DIR. ACHIZITII PUBLICE; 20 APETREI NICOLETA - CONS. ACHIZIȚII, SERVICIUL ACHIZITII PUBLICE SI CONTRACTE, DIR. ACHIZITII PUBLICE Consilieri Judeteni: 1 ACOSTOAIEI Adrian 2 BALTAG GHEORGHE 3 CABALĂU Maria 4 CALANCE ALEXANDRU-BOGDAN 5 CĂTUR Cătălin Constantin 6 COJOCARU Dan-Ștefan 7 DASCĂLU Andrei 8 DĂNILĂ Georgiana-Ioana 9 DEDIU MIHAI 10 FARCAȘ Genoveva-Aurelia 11 FERARIU Eduard 12 FLOREA Cosmin- Ștefan 13 IVANCIA Mihaela 14 LUPU Marius- Lucian 15 MANOLACHE Mircea 16 MINEA Marius-Dănuț 17 MITITELU Iulian- Gabriel 18 MITREA Mihaela 19 OSTAFICIUC Marius-Eugen 20 PALADI Ina 21 PÎNTEA COSTICĂ 22 PRICOPE Petru Ovidiu 23 PRISTĂVIȚĂ Gabriel 24 SOCOLOV Răzvan-Vladimir 25 STANCIU Cristian 26 ȘERBAN CONSTANTIN 27 TANASĂ Nicolae 28 TRANDAFIRESCU SORIN ALEXANDRU 29 URSACHE Claudiu-Gabriel 30 URSANU Radu Ionel 31 USCATU Constantin-Marian 32 VATAMANU Ionut-Nicușor 33 ZAMFIR Ciprian 7.După stabilirea clasamentului ofertelor, comisia de evaluare va solicita ofertantului clasat pe primul loc, documentul care conține informațiile cu privire la beneficiarul real al fondurilor alocate din PNRR o dată cu doc. suport/dovezile aferente informațiilor din DUAE, dupa cum urmeaza: a) Pentru of. ai căror acționari sunt pers. fizice sau pers. juridice înregistrate pe teritoriul României, se va depune un extras ONRC; b)Pentru ofertantul/ofertanții declarat /declarați câștigători care are/au în structura acționariatului entități juridice străine, AC colectează de la declarant o decl.pe proprie răspundere dată de către reprez. legal, conf. prev. art. 326 din Codul Penal privind falsul în declarații, ce va conține datele despre beneficiarii reali (cel puțin nume, prenume și data nașterii), în conf. cu prevederile L.nr. 129/2019; c) Pentru ofertanții străini, înreg.în afara României,aceștia vor depune doc.justificative,certificate sau alte înscrisuri eliberate de autoritatea responsabilă de datele benefic.real din țara ofertantului,însoțite de trad în lb.română,certificate de traducători autorizați,în cond.legii; d) Pentru ofertanții de tipul asoc.și fundațiilor,AC colectează de la aceștia un extras de la Ministerul Justiției (Registrul Național ONG) privind benef. reali ai asoci./fundației;în cazul în care asoc./fundația este o entitate străină sau are benef. reali pers.străine, AC colectează de la ofertant o decl.pe prop.răsp.dată de către reprez.legal/președinte, conf. prev.art. 326 din Codul Penal privind falsul în declarații, ce va conține datele despre beneficiarii reali ai entitatilor juridice (cel puțin nume, prenume și data nașterii), în conf. cu prev. L nr. 129/2019, cu completarile si modificarile ulterioare. Colectarea parțială a datelor solicitate conform Instructiunii nr.6/07.06.2023 sau absența lor atrage după sine respingerea ofertei câștigătoare sau, după caz, anularea procedurii de achiziție.

Procedura de atribuire este inițiată sub incidența clauzei suspensive, în sensul că încheierea contractului de furnizare si instalare echipamente pentru laboratorul de microbiologie în cadrul proiectului „Dotarea cu echipamente a laboratorului de microbiologie din cadrul Spitalului Clinic de Obstetrică-Ginecologie Cuza Vodă Iasi”, cod SMIS 327873, se va realiza numai în măsura în care la momentul semnării contractului achiziție se apreciază, în mod obiectiv, că perioada necesară livrării, recepției și plății se încadrează în termenul de implementare prevăzut în contractul de finanțare și actele adiționale ulterioare, respectiv până la data de 25.11.2026 (conform Ghidului Solicitantului).

...

🔒 Pentru a vizualiza toate detaliile acestei licitatii, va rugam sa va autentificati sau sa va creati un cont gratuit.

  • Prin contul dumneavoastra, veti putea:
  • ✅ Primiti notificari despre licitatii noi pe e-mail
  • ✅ Cautati licitatii dupa criterii relevante
  • ✅ Vizualizati listele complete cu licitatii
  • ✅ Salvati si urmariti licitatiile de interes



Inregistrati-va acum si explorati GRATUIT licitatiile publice timp de 60 de zile!

Monitorizarea licitatiilor publice in Romania

Explorati harta interactiva pentru a descoperi licitatiile publice organizate in luna August in Romania. Fiecare punct de pe harta indica o regiune in care au avut loc licitatii publice, iar dimensiunea acestuia reflecta numarul total de anunturi publicate in acea zona. Astfel, puteti observa clar regiunile cu cea mai intensa activitate in domeniul achizitiilor publice.

Daca doriti acces la detalii specifice despre licitatiile recente sau vreti sa vedeti ce anunturi au fost publicate ieri, ultima saptămână sau la o data specifica, va invitam sa va inregistrati pe site. Prin contul dvs. , veti putea explora in detaliu cele mai noi oportunitati si veti putea primi notificari personalizate atunci cand apar licitatii relevante pentru dumneavoastra.


Explorati noi oportunitati de crestere pentru afacerea dvs.! Sunteti doar la un pas distanta de licitatiile care pot transforma viitorul companiei dvs.

Descoperiti licitatii relevante din intreaga Uniune Europeana si accesati parteneriate strategice care va pot creste cifra de afaceri. Profitati de o platforma intuitiva, notificari personalizate si acces rapid la cele mai recente oportunitati din domeniul dvs.!

Descoperiti cum functioneaza aplicatia