Autentificare

Proiectare, execuţie lucrări și asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: “Amenajare centru de cercetare producție ATMP Hub Terapie celulară avansată (Nextgen) Refuncționalizare clădire existentă corp C3 Institutul Clinic Fundeni”

Home Licitatii publice

Anunt de licitatie publica organizat de INSTITUTUL CLINIC FUNDENI

A fost publicata o noua oportunitate de achizitie publica.
Descoperiti cele mai recente licitatii publice organizate de institutii si organizatii din tara.

Organizator

INSTITUTUL CLINIC FUNDENI

Titlul licitatiei: România – Lucrări de construcţii de unităţi spitaliceşti – Proiectare, execuţie lucrări și asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: “Amenajare centru de cercetare producție ATMP Hub Terapie celulară avansată (Nextgen) Refuncționalizare clădire existentă corp C3 Institutul Clinic Fundeni”

  • Anunturi de achizitii
  • Caiete de sarcini
  • Termene si conditii
  • Ofertanti si furnizori
  • Finantare UE
  • Contracte de executie
  • Evaluare oferte
  • Transparenta in achizitii

Data publicarii anuntului:

2026-08-12

Loc de implementare a lucrarii:

Bucuresti

Titlul lucrării supuse achiziției publice este: "Proiectare, execuţie lucrări și asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: “Amenajare centru de cercetare producție ATMP Hub Terapie celulară avansată (Nextgen) Refuncționalizare clădire existentă corp C3 Institutul Clinic Fundeni”", reflectând obiectivul principal al investiției propuse.
Zona geografică în care va avea loc execuția contractului este Bucuresti.
Lucrarea urmează să fie finalizată în termen de 79 luni, conform graficului propus.
Responsabilitatea desfășurării procedurii de achiziție revine entității contractante INSTITUTUL CLINIC FUNDENI.
Clasificarea CPV aferentă acestei achiziții este 45215140 – Lucrari de constructii de unitati spitalicesti, conform standardelor europene.

Descriere licitatie:

Proiectare, execuţie lucrări și asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: “Amenajare centru de cercetare producție ATMP Hub Terapie celulară avansată (Nextgen) Refuncționalizare clădire existentă corp C3 Institutul Clinic Fundeni” Contractul are ca obiect proiectarea (faza DTAC, DTOE, PT+DDE), execuția lucrărilor de construire/amenajare și asistența tehnică din partea proiectantului pe perioada execuției, pentru [denumirea obiectivului], inclusiv furnizarea, instalarea, punerea în funcțiune și testarea dotărilor și echipamentelor medicale necesare funcționării facilității conform cerințelor tehnice din Anexa 5 - Echipamente, respectiv: echipamente de stocare criogenică (tanc criogenic, recipient exterior LN₂ cu instalație de distribuție), sisteme de siguranță și monitorizare a incintei (ventilație asistată, stingere incendii, monitorizare temperatură/umiditate, supraveghere video), echipamente de procesare și control al calității produselor de terapie celulară (sistem de procesare celule, centrifuge, hotă cu flux laminar, incubator, congelatoare -30°C/-80°C, frigider, nișă chimică), precum și echipamente de testare microbiologică și control (sistem detectare bacterii/fungi, termociclor PCR, toxinometru).” Valoare estimata: 51.408.205,94 lei fara TVA, compusă din: i. Cap 3 – 1.350.000 lei fara TVA Subcap 3.5.6. – 700.000 lei fara TVA Subcap 3.8.1.1. – 500.000 lei fara TVA Subcap 3.8.1.2. – 150.000 lei fara TVA ii. Cap 4 - 48.406.605,20 lei fara TVA iii. Cap. 5 – 1.651.600,74 lei fara TVA Subcap 5.1.1. - 1.101.067,16 lei fara TVA Subcap 5.1.2. - 550.533,58 lei fara TVA

1. Conform prevederilor art. 139 alin. (3) din Normele metodologice aprobate prin HG 395/2016, „În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.”. Astfel, conform prevederilor normative citate mai sus: a) în cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face luându-se în considerare punctajul obținut la factorul de evaluare cu ponderea cea mai mare - în acest caz, Prețul ofertei; b) în cazul în care egalitatea se menține, va avea preponderență factorul tehnic cu ponderea cea mai mare; c) în situația în care egalitatea se menține în continuare, AC are dreptul să solicite noi propuneri financiare, oferta câștigătoare urmând a fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. 2. Se recomandă potențialilor ofertanți să viziteze amplasamentul pentru a evalua, pe propria răspundere, cheltuială și risc, datele necesare pregătirii și elaborării ofertei. Ofertanții interesați să participe la vizitarea amplasamentului vor informa, în scris, AC și Beneficiarul final (conform CS) asupra intenției de a vizita amplasamentul. Orice solicitare de clarificări care decurge din vizitarea amplasamentului va fi adresată AC, în scris, sub forma unei solicitări de clarificare, prin publicare în SEAP, în condițiile și termenele prevăzute de legislație. Important! AC precizează că orice solicitare de fonduri suplimentare pentru necesitatea executării unor lucrări ca urmare a necunoașterii amplasamentului nu va fi luată în considerare. 3. AC va publica prin mijloace electronice denumirea și datele de identificare ale OI/OA/S/TS, în termen de maximum 5 zile de la expirarea termenului-limită de depunere a ofertelor, cu excepția PF, în cazul cărora se publică doar numele, conform prevederilor legale [art. 63 alin. (2) din Legea 98/2016]. 4. Toți OE trebuie să se încadreze în definiția operatorului economic, așa cum este aceasta prevăzută la art. 3 alin. (1) lit. jj) din Legea nr. 98/2016, coroborat cu prevederile Ordinului Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului nr. 300 din 23 aprilie 2021 și Agenției Naționale pentru Achiziţii Publice nr. 549 din 22 aprilie 2021 pentru aprobarea listei țărilor care se încadrează în categoriile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. jj) pct. (iii) - (v) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, art. 3 alin. (1) lit. ii) pct. (iii) - (v) din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale și art. 5 alin. (1) lit. x) pct. (iii) - (v) din Legea nr. 100/2016 privind concesiunile de lucrări și concesiunile de servicii. Pentru Sectiunea II.1.3.a) Capacitatea tehnica si/sau profesionala - Cerinta 1 : Pentru transformarea euro în lei se vor urma indicațiile menționate anterior. Pentru contractele semnate în anul în curs într-o altă monedă decât leul (euro sau alte valute), având în vedere că raportarea nu se poate face la luna decembrie, se va utiliza pentru conversie, rata medie lunară de schimb comunicată de către pe site-ul Comisiei Europene, la adresa web menționată anterior, pentru luna în care contractul a fost semnat (dacă părțile nu au semnat contractul în același timp, pentru determinarea lunii va fi luată ca reper data semnării de către ultima parte). Pentru contractele exprimate in alte monede decât euro, se va opera mai întâi transformarea în euro, utilizând-se cursurile medii publicate pe site-ul menționat anterior pentru luna în care contractul a fost semnat, urmându-se pașii descriși mai sus. Pentru Sectiunea II.1.3.a) Capacitatea tehnica si/sau profesionala - Cerinta 2 :Pentru contractele exprimate în euro se va folosi, pentru conversie, rata medie lunară de schimb comunicată (cu doar primele două zecimale) pe site-ul Comisiei Europene, la adresa web: https://commission.europa.eu/funding-tenders/procedures-guidelines-tenders/information-contractors-and-beneficiaries/exchange-rate-inforeuro_en pentru luna decembrie a anului în care a fost semnat respectivul contract (de ex.: decembrie 2022 - 1 euro = 4,91 lei etc). Pentru contractele exprimate in alte monede decât euro, se va opera mai întâi transformarea în euro, utilizând-se cursurile medii publicate la adresa web: https://commission.europa.eu/funding-tenders/procedures-guidelines-tenders/information-contractors-and-beneficiaries/exchange-rate-inforeuro_en pentru luna decembrie a anilor în care contractele au fost semnate. Pentru transformarea euro în lei se vor urma indicațiile menționate anterior. Pentru contractele semnate în anul în curs într-o altă monedă decât leul (euro sau alte valute), având în vedere că raportarea nu se poate face la luna decembrie, se va utiliza pentru conversie, rata medie lunară de schimb comunicată de către pe site-ul Comisiei Europene, la adresa web menționată anterior, pentru luna în care contractul a fost semnat (dacă părțile nu au semnat contractul în același timp, pentru determinarea lunii va fi luată ca reper data semnării de către ultima parte). Pentru contractele exprimate in alte monede decât euro, se va opera mai întâi transformarea în euro, utilizând-se cursurile medii publicate pe site-ul menționat anterior pentru luna în care contractul a fost semnat, urmându-se pașii descriși mai sus. - Referitor la cerinta privind experienta similara in lucrari (Instructiuni pentru ofertanti) Explicatii suplimentare in scopul de a fi inteleasa cerinta: În scopul înlăturării oricărui dubiu de interpretare privind modalitatea de demonstrare a experienței similare, Autoritatea Contractantă face următoarele precizări: Experiența similară solicitată poate fi demonstrată prin maximum 2 (două) contracte, cu respectarea valorii cumulate minime solicitate prin documentația de atribuire. Astfel, cerința poate fi îndeplinită: • fie prin două contracte distincte, dintre care: o un contract să îndeplinească cerința prevăzută la pct. (i), referitoare la lucrări aferente unei clădiri civile încadrate la categoria de importanță B, clasa de importanță II sau superioară; o iar un alt contract să îndeplinească cerința prevăzută la pct. (ii), referitoare la lucrări care au inclus integrarea și punerea în funcțiune a unor sisteme izolatoare comparabile; • fie printr-un singur contract, cu condiția ca acesta să îndeplinească în mod cumulativ atât cerința prevăzută la pct. (i), cât și cerința prevăzută la pct. (ii), precum și pragul valoric minim solicitat. Prezentele precizări au exclusiv rolul de a clarifica modalitatea de interpretare și aplicare a cerinței privind experiența similară, iar reformularea cerinței nu modifică, nu completează și nu restrâng cerințele de calificare stabilite prin documentația de atribuire. - Referitor la cerinta privind experienta similara in servicii (Instructiuni pentru ofertanti) • Mentiuni suplimentare de intelegere a cerintei: Autoritatea contractantă precizează că serviciile de asistență tehnică din partea proiectantului pe parcursul execuției lucrărilor pot fi luate în calcul pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței privind experiența similară, sub rezerva respectării cumulative a următoarelor condiții obligatorii: ca aceste activități să fi fost efectiv prestate în perioada de referință (ultimii 3 ani) și să fie aferente unui contract care respectă integral restul specificațiilor tehnice și valorice solicitate. Prescurtari utilizate semnificatie: GMP (Good Manufacturing Practice) si ATMP (Advanced Therapy Medicinal Products).

Modificarea contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016. Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile legii. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 29 zile, respectiv 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta stabileste ca termenul limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare, este in a 20 a zi, respectiv in a 10 a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.

...

🔒 Pentru a vizualiza toate detaliile acestei licitatii, va rugam sa va autentificati sau sa va creati un cont gratuit.

  • Prin contul dumneavoastra, veti putea:
  • ✅ Primiti notificari despre licitatii noi pe e-mail
  • ✅ Cautati licitatii dupa criterii relevante
  • ✅ Vizualizati listele complete cu licitatii
  • ✅ Salvati si urmariti licitatiile de interes



Inregistrati-va acum si explorati GRATUIT licitatiile publice timp de 60 de zile!

Monitorizarea licitatiilor publice in Romania

Explorati harta interactiva pentru a descoperi licitatiile publice organizate in luna Iulie in Romania. Fiecare punct de pe harta indica o regiune in care au avut loc licitatii publice, iar dimensiunea acestuia reflecta numarul total de anunturi publicate in acea zona. Astfel, puteti observa clar regiunile cu cea mai intensa activitate in domeniul achizitiilor publice.

Daca doriti acces la detalii specifice despre licitatiile recente sau vreti sa vedeti ce anunturi au fost publicate ieri, ultima saptămână sau la o data specifica, va invitam sa va inregistrati pe site. Prin contul dvs. , veti putea explora in detaliu cele mai noi oportunitati si veti putea primi notificari personalizate atunci cand apar licitatii relevante pentru dumneavoastra.


Explorati noi oportunitati de crestere pentru afacerea dvs.! Sunteti doar la un pas distanta de licitatiile care pot transforma viitorul companiei dvs.

Descoperiti licitatii relevante din intreaga Uniune Europeana si accesati parteneriate strategice care va pot creste cifra de afaceri. Profitati de o platforma intuitiva, notificari personalizate si acces rapid la cele mai recente oportunitati din domeniul dvs.!

Descoperiti cum functioneaza aplicatia