Autentificare

Lucrari de executie aferente obiectivului de investiții „Penitenciar P48 UNGURIU - Penitenciar 900 de locuri cu regim semideschis şi deschis”, jud. Buzău

Home Licitatii publice

Anunt de licitatie publica organizat de Administratia Nationala a Penitenciarelor

A fost publicata o noua oportunitate de achizitie publica.
Descoperiti cele mai recente licitatii publice organizate de institutii si organizatii din tara.

Organizator

Administratia Nationala a Penitenciarelor

Titlul licitatiei: România – Lucrări de construcţii de închisori – Lucrari de executie aferente obiectivului de investiții „Penitenciar P48 UNGURIU - Penitenciar 900 de locuri cu regim semideschis şi deschis”, jud. Buzău

  • Anunturi de achizitii
  • Caiete de sarcini
  • Termene si conditii
  • Ofertanti si furnizori
  • Finantare UE
  • Contracte de executie
  • Evaluare oferte
  • Transparenta in achizitii

Data publicarii anuntului:

2026-08-26

Loc de implementare a lucrarii:

Bucuresti

Licitația publică inițiată vizează implementarea proiectului intitulat "Lucrari de executie aferente obiectivului de investiții „Penitenciar P48 UNGURIU - Penitenciar 900 de locuri cu regim semideschis şi deschis”, jud. Buzău", cu scopul de a aduce îmbunătățiri semnificative în sectorul vizat.
Documentația nu conține informații referitoare la perioada de implementare.
Locația de desfășurare a proiectului este Bucuresti, conform informațiilor disponibile în documentația licitației.
Lucrarea este inclusă în nomenclatorul CPV sub codul 45216113, ce definește: Lucrari de constructii de inchisori.
Licitația este gestionată de instituția publică Administratia Nationala a Penitenciarelor, desemnată ca autoritate contractantă.

Descriere licitatie:

Autoritatea Contractantă dorește achiziționarea lucrărilor de execuție pentru obiectivul de investiții „Penitenciar P48 UNGURIU – Penitenciar 900 de locuri cu regim semideschis şi deschis, jud. Buzău”, pentru atingerea standardelor specifice pentru penitenciare prin sporirea capacităţii de cazare, proiect „Memorandumul cu tema Decizie privind oportunitatea finanțării infrastructurii fizice a sistemului penitenciar român”, finanțat din fonduri externe rambursabile și bugetul de stat, prin care se propune conceptul de proiect național – Investiții în infrastructura penitenciarelor. Acest proiect național presupune crearea a 900 de locuri noi de detenție, prin construirea și înființarea a unui penitenciar, P48 Unguriu, cu o capacitate de 900 locuri de cazare. Solicitarile de clarificări la documentația de atribuire se vor depune de către potențialii ofertanți, cel mai târziu, cu 20 zile înainte de expirarea termenului de depunere al ofertelor. Astfel, în conformitate cu art. 161 din Legea 98/2016, autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări, cel mai tarziu, în a 11-a zi înainte de expirarea termenului de depunere al ofertelor Autoritatea Contractantă a stabilit valoarea estimată a contractului de execuție lucrări respectând prevederile art. 16 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice. Estimarea are la bază atât informațiile regăsite în proiectul tehnic și toate documentele anexe întocmite de către proiectantul S.C. EXPERT PROJECT TEAM S.R.L., cât și caietul de sarcini întocmit de către solicitant. Valoarea estimată a contractului de execuție lucrări a fost făcută pe baza Devizului general aprobat în ședința CTE, prin intermediul avizului nr. 38 din data de 10.05.2023. La baza devizului întocmit de proiectantul lucrării se află listele cu cantitățile de lucrări care conțin toate elementele necesare cuantificării valorice a acestora, devize întocmite în baza ofertelor existente pe piață. Listele și fișele tehnice aferente capitolului 4.5 Dotări au fost anexate cu titlu informativ, astfel, așa cum reiese și din devizul general, nu intră în valoarea estimată a lucrărilor și nu se vor oferta. Totodată, nici valorea aferentă capitolului 5.3 din cadrul devizului general ( Cheltuieli diverse și neprevăzute), nu a fost luată în calcul la stabilirea valorii estimate a prezentei proceduri. Valoarea estimată a achiziției reprezintă valoarea totală a Contractului care rezultă din această procedură pe întreaga sa durată.

Pentru realizarea acestei investiții, a fost identificată sursa de finanțare reprezentând un împrumut de la o instituție financiară internațională, Memorandumul cu tema Decizie privind oportunitatea finanțării infrastructurii fizice a sistemului penitenciar român, printr-un proiect finanțat din fonduri externe rambursabile și bugetul de stat, prin care se propune conceptul de proiect național – Investiții în infrastructura penitenciarelor, adoptat de Guvernul României la data de 5 Decembrie 2017. Legea privind aprobarea acordului - cadru de împrumut a fost promulgată de către Președintele României prin Decretul nr. 324/2020, devenind Legea nr. 90/2020, lege care a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 593 din 07 iulie 2020, formă aplicabilă la 10 iulie 2020. Externă – Împrumut și Bugetul de stat

...

🔒 Pentru a vizualiza toate detaliile acestei licitatii, va rugam sa va autentificati sau sa va creati un cont gratuit.

  • Prin contul dumneavoastra, veti putea:
  • ✅ Primiti notificari despre licitatii noi pe e-mail
  • ✅ Cautati licitatii dupa criterii relevante
  • ✅ Vizualizati listele complete cu licitatii
  • ✅ Salvati si urmariti licitatiile de interes



Inregistrati-va acum si explorati GRATUIT licitatiile publice timp de 60 de zile!

Monitorizarea licitatiilor publice in Romania

Explorati harta interactiva pentru a descoperi licitatiile publice organizate in luna August in Romania. Fiecare punct de pe harta indica o regiune in care au avut loc licitatii publice, iar dimensiunea acestuia reflecta numarul total de anunturi publicate in acea zona. Astfel, puteti observa clar regiunile cu cea mai intensa activitate in domeniul achizitiilor publice.

Daca doriti acces la detalii specifice despre licitatiile recente sau vreti sa vedeti ce anunturi au fost publicate ieri, ultima saptămână sau la o data specifica, va invitam sa va inregistrati pe site. Prin contul dvs. , veti putea explora in detaliu cele mai noi oportunitati si veti putea primi notificari personalizate atunci cand apar licitatii relevante pentru dumneavoastra.


Explorati noi oportunitati de crestere pentru afacerea dvs.! Sunteti doar la un pas distanta de licitatiile care pot transforma viitorul companiei dvs.

Descoperiti licitatii relevante din intreaga Uniune Europeana si accesati parteneriate strategice care va pot creste cifra de afaceri. Profitati de o platforma intuitiva, notificari personalizate si acces rapid la cele mai recente oportunitati din domeniul dvs.!

Descoperiti cum functioneaza aplicatia